Akademia Pszczelarza
Kurs inseminacji matek pszczelich
Specjalistyczne szkolenie kończące się egzaminem i otrzymaniem uprawnień do wykonywania zabiegów inseminacji matek pszczelich.
12 - 15 czerwca 2025 r.
Kurs inseminacji matek pszczelich
Do kogo skierowany jest kurs?
Kurs kierujemy do:
- zaawansowanych pszczelarzy, którzy pragną w swoich pasiekach skorzystać z zalet inseminacji,
- początkujących hodowców, którzy rozpoczynają realizacje programów hodowlanych,
- wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu inseminacji matek pszczelich i jednocześnie zdobyć uprawnienia inseminatora,
- hodowców, którzy do tej pory korzystali z usług inseminatorów, a obecnie chcą sami wykonywać zabiegi.
O kursie
Specjalistyczne szkolenie z profesjonalistami!
Kurs inseminacji matek pszczelich to specjalistyczne szkolenie kończące się egzaminem i otrzymaniem uprawnień do wykonywania zabiegów inseminacji matek pszczelich.
Program uwzględnia zakres określony w art. 30 ust. 2 pkt 2 Ustawy o Organizacji Hodowli i Rozrodzie Zwierząt Gospodarskich. Kurs obejmuje 32 godziny zajęć, w tym 15 godzin teorii oraz 17 godzin praktyki.
Ze względu na specyfikę szkolenia oraz komfort pracy uczestników wielkość grupy ograniczona jest do 10 osób. Dla każdego przygotowane jest osobne i kompletnie wyposażone stanowisko do inseminacji matek pszczelich.
Po wcześniejszym zgłoszeniu możliwe jest uczestnictwo z własnym aparatem do inseminacji oraz, w ramach kursu, konsultacja dotycząca jego prawidłowego ustawienia.
Zawartość merytoryczna
Program uwzględnia zakres określony w art. 30 ust. 2 pkt 2 Ustawy o Organizacji Hodowli i Rozrodzie Zwierząt Gospodarskich
Teoria + praktyka
Kurs obejmuje 32 godziny zajęć, w tym:
- 15 godzin teorii w formie wykładów
- 17 godzin praktyki w formie ćwiczeń.
Uprawnienia
Kurs kończy się egzaminem. Po złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym kursant otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie inseminatora matek pszczelich oraz dające uprawnienia inseminatora.
Małe grupy
Kurs inseminacji jest szkoleniem specjalistycznym, specyfika techniki inseminacji matek pszczelich wymaga indywidualnego podejścia do każdego kursanta. W związku z powyższym grupa liczy jedynie 10 osób.
Sprzęt
Dla każdego uczestnika przygotowane jest osobne, kompletnie wyposażone stanowisko do inseminacji matek pszczelich.
Termin
Kurs odbędzie się w dniach 12- 14 czerwca 2025.
Egzamin odbędzie się 15 czerwca 2024.
Lokalizacja
Pasieka Szeligów
ul. Królewska 30
32-051 Wielkie Drogi k. Krakowa
Cena
Opłata za kurs = 2900 zł
Opłata za egzamin = 1000 zł
Opłata za kurs + egzamin = 3900 zł
Program kursu
Teoria + praktyka
Zajęcia teoretyczne:
- Hodowla pszczół.
- Anatomia i fizjologia matek pszczelich i trutni.
- Biologia unasieniania się matek pszczelich.
- Czynniki wpływające na jakość sztucznie unasienianych matek pszczelich.
- Standardowy sprzęt niezbędny do przeprowadzenia sztucznego unasieniania – dostępne opcje i zasady wyboru (teoria).
Zajęcia praktyczne:
- Przygotowanie matek i trutni do sztucznego unasieniania.
- Technika inseminacji.
- Zasady higieny i dezynfekcji.
- Problemy z matkami sztucznie unasienianymi.
- Sposoby oceny prawidłowo przeprowadzonego sztucznego unasienienia matek pszczelich.
Nasz zespół
Wykładowcy
dr hab. Małgorzata Bieńkowska
Profesor Instytutu Ogrodnictwa, Zakład Pszczelnictwa w Puławach, inseminator i hodowca matek pszczelich
Zawodowo i prywatnie związana jest z pszczołami. Głównym celem jej pracy jest hodowla pszczół wykazujących cechy odporności na pasożyta V. destructor, doskonalenie metod selekcji, doboru do rozpłodu trutni i matek pszczelich oraz doskonalenie metod sztucznego unasieniania. 30 lipca 1992 roku otrzymała zaświadczenie nr 81 o zdaniu egzaminu z zakresu inseminacji matek pszczelich. Jest jednym z założycieli międzynarodowej sieci współpracy naukowej – Research Network of Sustainable Bee Breading, członkiem Międzynarodowej Organizacji COLOSS – Honey Bee Research Association. Z pasją popularyzuje wiedzę dotyczącą najnowszych osiągnięć, odkryć oraz wyników badań, które mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji pszczół i utrzymywania jak największej ich bioróżnorodności w środowisku.
Monika Leleń
inseminator i hodowca matek pszczelich w Gospodarstwie Pasiecznym “Pasieka Szeligów” , Wykładowca i Edukator w Akademii Pszczelarza
W pszczelarstwie odnalazła sposób na realizację siebie. Zawsze stawia przed sobą ambitne cele i szybko je realizuje. Zawodowo zajmuje się hodowlą matek pszczelich, szczególnie koncentrując się na procesie unasieniania. Jest przedstawicielem młodego pokolenia inseminatorów, którzy wiedzę w tej dziedzinie czerpią na całym świecie. Monika Leleń doskonale łączy w pszczelarstwie dorobek poprzednich pokoleń z najnowszymi narzędziami, jakie oferuje współczesność. Poza sezonem hodowlanym często prowadzi warsztaty doszkalające dla pszczelarzy. Jest również ekspertem , lubianych przez dzieci zajęć, podczas których odkrywa przed najmłodszymi tajemnice pszczół.
Przemysław Szeliga
hodowca, mistrz pszczelarski i założyciel Gospodarstwa Pasiecznego “Pasieki Szeligów” oraz wykładowca i Edukator w Akademii Pszczelarza
Przede wszystkim miłośnik pszczół, praca z pasją to jego metoda na sukces. Posiada bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów, od lat edukuje pszczelarzy zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Zaangażowany społecznie, działa na rzecz integracji środowiska pszczelarskiego i upowszechniania wiedzy na temat znaczenia roli pszczoły miodnej w społeczeństwie. Prowadzi własną pasiekę hodowlaną opartą na jednej z najtrudniejszych metod hodowlanych, która umożliwia pozyskanie matek pszczelich najwyższej jakości. Wymagający i krytyczny wobec siebie i innych jest mentorem wielu pszczelarskich dusz. Uczy prowadzenia gospodarki pasiecznej opartej na myśleniu.
Zespół techniczny
Anna Zięcik
Edukacja
Agnieszka Dyrda
Biurio i administracja
Bartłomiej Sobieraj
Pomoc techniczna podczas kursów
Najczęściej zadawane pytania
FAQ
Czy mogę przywieźć swój sprzęt?
Każdy uczestnik ma dostęp do w pełni wyposażonego stanowiska do inseminacji. Osoby posiadające swój sprzęt mogą przywieźć go ze sobą i pracować na nim podczas kursu. W ramach kursu zapewniamy konsultacje dotyczące odpowiedniego przygotowania i ustawienia własnego sprzętu.
Czy zapewniamy matki i trutnie?
Tak, dla każdego uczestnika szkolenia, organizator zapewnia matki oraz trutnie w odpowiednim wieku i ilości gwarantującej komfortowy przebieg ćwiczeń.
Jak opłacić kurs?
Po zapisaniu się na kurs zostanie wystawiona faktura proforma z 30-dniowym terminem płatności. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest jej uregulowanie w terminie. Istnieje możliwość rozbicia płatności za kurs na raty (termin płatności ostatniej raty wypadnie nie później niż na dzień 27 maja 2024). W tym celu prosimy o kontakt z obsługą kursu mailowo (biuro@akademia-pszczelarza.pl) lub telefonicznie (516-828-632).
Kurs kończy się egzaminem, do którego można podejść bezpośrednio po zakończeniu kursu jak i w latach następnych.
- Opłata za kurs = 2900 zł
- Opłata za egzamin = 1000 zł
- Opłata za kurs + egzamin = 3900 zł
Zapisz się na kurs!
Aby zapisać się na kurs skontaktuj się z nami drogą mailową: biuro@akademia-pszczelarza.pl lub wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie Akademii: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Po dokonaniu zapisu na kurs otrzymasz maila potwierdzającego zapis do grupy mailingowej Kursu Inseminacji — Akademii Pszczelarza.
Sprawdź, czy nie wpadł do skrzynki SPAM!
Zaakceptuj go, aby otrzymywać wszystkie informacje związane z kursem. Poczta elektroniczna to droga, którą najczęściej kontaktujemy się z naszymi kursantami.